Čo ponúka tradícia Áyukusala?

Martin Prodaj

V septembri 2002 som ctihodnému Kusalánandovi pomáhal viesť intenzívny meditačný zásed na Chate pod Hrbom. Z našich diskusií, týkajúcich sa organizačného zabezpečenia zásedov, koordinácie jednotlivých projektov vedúcich k podpore Dhammy a Sanghy, postupov výuky a personálneho, resp. učiteľského, obsadenia kurzov, vzišla táto tabuľka:

Typy kurzů, seminářů a zásedů Áyukusala

Abhidhamma 1 – Úvod do meditace a vědění o Dhammě
(víkendový kurz)

Abhidhamma 2 – Dhamma v denním životě
(víkendový kurz)

Abhidhamma 3 – Seminář o paradigmatech Abhidhammy
(víkendový kurz)

Abhidhamma 4 – Apodikce pokročilé meditace
(prodloužený víkendový nebo týdenní kurz)

Samatha 1 – Úvod do technik pohroužení
(víkendový kurz)

Samatha 2 – Intenzivní zásed pohroužení
(minimálně dvoutýdenní pobyt v plném odloučení)

Zásed 10 dní – Intenzivní vipassaná pro pokročilé
(meditace bez práce ve skupinách)

Zásed 2 týdny – Standardní intenzivní vipassaná
(v pěti etapách vedený zásed)

Zásed dlouhodobé meditace během 4 nebo 6 týdnů
(dvoutýdenní zásedy v návaznosti)

Zásed pro mnichy a mnišky – vassa během 3 měsíců

Jedná sa o široké spektrum seminárov, kurzov a zásedov, ktoré sú po didaktickej stránke schopní viesť učitelia trénovaní v tradícii Áyukusala. Tu je na mieste pár slov ku každému z nich.

Abhidhamma 1Abhidhamma 2 sú semináre určené predovšetkým pre tých, ktorí sa chcú s Dhammou zoznámiť, resp. sa s ňou stretávajú po prvý raz. Abhidhamma 1 poskytne záujemcovi základné prakticky meditačné a teoretické znalosti na ceste Dhammy. Nováčik prichádzajúci na tento kurz bude zoznámený s meditačnými inštrukciami a budú mu poskytnuté písomné materiály, ktoré mu umožnia základnú orientáciu v pojmoch. Abhidhamma 2 ponúka predovšetkým možnosti uplatnenia Dhammy v každodennom živote. V týchto dvoch kurzoch prevažuje praktická stránka nad teoretickou.

Aj keď učitelia na Dlhodobých zásedoch zdôrazňujú dôležitosť autochtónneho poznania — t.j. poznania vychádzajúceho z vlastnej skúsenosti — je nutné poznamenať, že pre pokročilú meditáciu je znalosť určitých teoretických abhidhammických matíc nevyhnutná.

S ponukou, ktorá poskytne ucelenejšie a rozsiahlejšie znalosti abhidhammy prichádzajú semináre Abhidhamma 3Abhidhamma 4. Tieto nemajú síce takú dlhodobú tradíciu ako Abhidhamma 1 a 2, doposiaľ boli uskutočnené iba dva semináre Abhidhamma 4, zvané tiež Apodikce pokročilé meditácie, dávajú záruku bohatej teoretickej ale aj praktickej náplne, schopnej uspokojiť aj tých najnáročnejších záujemcov. Prípravou na vstup do semináru Abhidhamma 4, zvaného tiež APM, je seminár o paradigmách abhidhammy, Abhidhamma 3, ktorý bol pôvodne ponúknutý ako dvojsemestrový kurz na Masarykovej univerzite a teraz je nanovo ponúknutý mimo akademickej pôdy. Napriek tomu, že je to len víkendový seminár, dáva solídnu základňu takým spôsobom, že absolventi dokážu zodpovedať na otázky, rovnako ako študenti psychológie a religionistiky pri bakalárskych skúškach. Seminár o paradigmách abhidhammy je nutným kľúčom pre pokročilú meditáciu.

Určitou novinkou, ktorá je širšej verejnosti pomerne neznáma, je ponuka kurzov Samatha 1Samatha 2. Keď Buddha hovoril o meditácii, hovoril o ceste vhľadu a o ceste kľudu. Na dlhodobých zásedoch je kladený dôraz predovšetkým na cestu vhľadu metódou satipatthána–vipassaná, čo nedáva príliš priestor na pokročilejšie kultivovanie sústredenia a kľudu — zvlášť u tých, ktorí sú (alebo si myslia, že sú) nadaní na džhány. V súvislosti s meditačnými pohrúženiami koluje medzi meditujúcimi (všeobecne, nielen u tých čo absolvovali kurzy Áyukusala) množstvo dezinformácií a mylných názorov. A práve tieto dva kurzy slúžia k rozptýleniu týchto dezinformácií a k zoznámeniu sa s inými meditačnými predmetmi než je aná–apána–sati.

Najdôležitejšou kategóriou, ktorá je už dlho u nás tou najznámejšou, je kategória Intenzívny zásed. Intenzívne zásedy sú zamerané na rozvoj vhľadu metódou satipatthána–vipassaná. Túto kategóriu netreba nijako zvlášť komentovať. Za zmienku však stojí skutočnosť, že tieto zásedy sú kompetentní viesť len tí učitelia, ktorí plne zážitkovo pochopili Štyri ušľachtilé pravdy a realizovali Nibbánu. Veľmi špecifickú kategóriu tvorí zásed v rámci mníšskeho výcviku pod vedením ctihodného Kusalánandu. Záujemci o výcvik v tejto oblasti nech sa najprv stanú mníchmi.

Tým je výpočet toho, čo v súčasnosti ponúka tradícia Áyukusala uzavretý.

Martin Prodaj
sobota, 7. septembra 2002

[ zpět ]

Copyright © 2002 ACES, all rights reserved.